Yirmilik Dişlerinizi Düzenli Olarak Takip Edin!

Dt. Abdulrahman SALEM

    

               

         Bu dişler insan ağız yapısının gelişmesiyle beraber artık ağzımıza fazla geliyor. Özellikle hayat tarzımızın değişmesiyle bu dişler ağız ve diş sağlığımızı tehdit eder hale geldiler. Günümüzde, bazı insanlarda ise, bu dişler, hiç oluşmamaya başladı. Kimi insanlarda da, çenemizin gelişmesiyle birlikte, bu dişlerin gelişme ihtimali ortadan kalkıyor. Bu sebeple bu dişler kemiğin içinde kalabiliyor.

              

          Yirmilik dişler genellikle hastaların %80-%90’ında çekiliyor. Çok nadir olarak bu dişlere ekstra bir tedavi uygulanıyor. Bu dişlerin çekilmesinin sebeplerine baktığımızda ise; öncelikli olarak, bu dişler düzgün çıkmayabiliyor. Yan veya yana doğru dişlere baskı yapacak şekilde dişler gelişebiliyor. Bir diğer durumda ise kemiğin içinde yatay kalarak, üst kısmında lezyon, iltihap oluşturabiliyor. Bu gibi problemlerden dolayı bu dişler genellikle çekiliyor. Tabii ki, diş hekimleri olarak, tedaviden önce mutlaka radyografi veya röntgen alıyoruz. Röntgen aldıktan sonra hastanın durumunu değerlendiriyoruz. Eğer bu dişlerde ağrı, şişlik vb. gibi problemler varsa o dişi takibe alıyoruz. Bu dişler bazen kemiğin içinde yatay bir şekilde de kalabiliyor. Kimi zaman bu durum hastaya bir sorun yaratmıyor. Bu durumda o kemiğin içinde dişin durmasında bir sakınca görmüyoruz.

         Yirmilik dişler çıkarken, küçükken diş çıkarırken ki gibi, bu dişler de aynı şekilde; ağrı, sızı, ateş gibi belirtilerle çıkar. Bu durumlarda ise hastadan röntgen alıp durumu değerlendiririz. Eğer şişlik, ağrı, iltihaplanma gibi durumlar varsa o dişi çekeriz. Bize bu sorunla gelen hastalarımıza, klinik muayenesinden sonra bu dişlerin problem çıkaracağını görürsek, o dişlerin orada durmasının manası olmayacağını söyleriz. Özellikle bu dişlerin alınmasında ne kadar geç kalınırsa, problemler o kadar çok artacaktır. Örnek vermek gerekirse; yirmi yaşında bir hasta geldi, yirmilik dişleri çıkıyor. Baktık dedik ki bu dişlerin alınması gerekiyor. Eğer hasta ihmal ederse; 5,10 yıl sonra geldiğinde, bu dişlerin alınması daha sorunlu hale geliyor. Bundan dolayı yirmilik dişlerin tedavisinin geciktirilmesi, daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. Bu süreçte dişlerdeki veya çenedeki problemler ilerlemiş olur. Bununla birlikte yaş ilerledikçe kişinin iyileşme mekanizması bozulabilir. Yirmilik dişlerin zamanında alınması her zaman için daha sağlıklı ve doğru bir yoldur. Genç biri, bir hafta-on günde iyileşme sürecini geçirirken, 35-40 yaşlarındaki birinde, bu süreç çok daha uzayacaktır.

         Bir diğer büyük problem ise, yirmilik dişler bizim son dişlerimiz olduğu için temizlenmesi en zor dişlerdir. Çok düzgün bir şekilde bu dişler temizlense bile, çok yüksek ihtimalle bu dişler çürüyecektir. Çürüdüğünde ise, bu durum dişlerin alınmasını daha da zorlaştıracaktır. Aynı zamanda iyileşme de çok daha yavaş gerçekleşecektir. Hasta ne kadar profesyonel olursa olsun, dişler en arka kısımda kaldığı için ister istemez, tam anlamıyla bir temizlik gerçekleşmeyecek. Bundan dolayı bir başlangıç çürüğü varsa kesinlikle, tavsiye olarak, bu dişlerin çekilmesini öneriyoruz.

         Bunların ışığında, biz her zaman periyodik olarak altı ayda bir muayene, en kötü ihtimalle yılda bir olacak şekilde muayeneyi tavsiye ediyoruz. Yirmilik dişlerin ağrı yapmasının kesinlikle beklenmemesi gerekiyor. Diş Hekiminizle sürecin takipçisi olmayı ihmal etmeyin.

   Yirmilik dişler adını, 18. Yaştan itibaren, 18-25’li yaşlarda çıkmasından dolayı alıyor. Yirmilik dişler insanlarımızın %80’i %90’ında bulunmaktadır. Günümüzde ise bu yirmilik dişlerle ilgili vakalara daha çok sık rastlamaktayız.  

Editör: Muhsin Emre ÇALIŞKAN